fbpx

Nasze codzienne wybory często uwarunkowane są obecnie panującymi trendami. Świat fitnessu niczym się nie różni w tej kwestii. Co chwilę pojawią się jakaś magiczna formuła, nowy sposób treningu, odżywiania, który ma wprowadzić rewolucje niczym ta od Magdy Gessler.

Dzisiaj zajmiemy się treningiem na czczo, który ma pomagać nam szybciej osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Uzasadnienie tej tezy wydaję się logiczne ale co ma na to do powiedzenia nauka?

1. Badania

1. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu trening na czczo nie przyczynia się do szybszej redukcji tkanki tłuszczowej w porównaniu z treningiem po posiłku. Przez wiele lat panowało przekonanie, że krążąca w krwiobiegu glukoza i insulina blokują wykorzystanie tkanki tłuszczowej jako substratu energetycznego podczas wysiłku. Przeprowadzone w 2014 roku badanie pozwoliło na obalenie tej teorii. W badaniu wzięło udział 20 kobiet. Wszystkie stosowały kontrolowaną dietę z deficytem kalorycznym, umożliwiającą redukcję masy ciała. Kobiety podzielono na dwie grupy: jedna ćwiczyła na czczo, a druga po spożyciu posiłku. Kobiety ćwiczyły przez godzinę 3 razy w tygodniu. Po zakończeniu eksperymentu zauważono, że wszystkie obniżyły masę swojego ciała i wszystkie miały niższy poziom tkanki tłuszczowej. Jednocześnie nie stwierdzono statystycznych różnic pomiędzy obiema grupami kobiet.

Świadczy to że kluczowym aspektem był deficyt kaloryczny uzyskany przez odpowiednią dietę połączoną z treningiem – w tym przypadku aerobowym.

2. Kto powinien unikać treningu na czczo?

Trening bez poprzedzającego go posiłku ma swoje grono zwolenników. Jednak nie ulega wątpliwości, że nie jest on dla każdego. Powinni się go wystrzegać m.in. :

-młodzi adepci siłowni
-kobiety w ciąży
-osoby z ciężkimi chorobami układu sercowego
-osoby planujące przybrać na wadzę

3. Trening siłowy i cardio na czczo

Określenie celu treningów jest bardzo ważną kwestią. O ile osoby chcące zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej mogą ćwiczyć zarówno na czczo, jak i po posiłku, to wykonywanie treningu wytrzymałościowego lub mającego na celu zbudowanie masy mięśniowej będzie mijało się z celem. Organizm bez „paliwa” w postaci posiłków nie podoła intensywnemu i długiemu treningowi. Jeżeli zdecydujesz się na trening na czczo, powinien on być krótki (około 30 minut) i o niskiej lub umiarkowanej intensywności. Należy pamiętać, że nawet osoby zaawansowane mogą źle się czuć podczas treningu na czczo. Możliwe są spadki siły, zawroty głowy czy nawet omdlenia.

Podsumowanie

Trening na czczo ma swoje zastosowanie i istnieje grupa osób ,która może na tym zyskać, np. jeżeli jedynie rano mamy czas na trening a nie możemy sobie pozwolić na zjedzenie posiłku i odczekaniem około 1-2 godziny przed planowanym wysiłkiem albo po prostu taką mamy chęć a nie wliczamy się do ww. grupy ryzyka. Nie należy jednak oczekiwać lepszych rezultatów w kontekście utraty tkanki tłuszczowej względem tradycyjnego podejścia. Tutaj nasze wyniki znowu – głównie będą zależały od naszego bilansu kalorycznego.

///

„Body composition changes associated with fasted versus non-fasted aerobic exercise”
Brad Jon Schoenfeld,corresponding author Alan Albert Aragon, Colin D Wilborn, James W Krieger, and Gul T Sonmez

„Effect of Overnight Fasted Exercise on Weight Loss and Body Composition: A Systematic Review and Meta-Analysis”
Daniel Hackett and Amanda D. Hagstrom

Wojciech Żyłka

trener osobisty Katowice

Copyright © 2019 Wojciech Żyłka Wysportowany - Trener personalny Katowice