fbpx

Czy rozpowszechnione przekonania na temat śniadań są zgodne z wiedzą naukową? Zwykło się mówić, że jest to najważniejszy posiłek dnia ale czy aby na pewno? Poniżej kilka faktów i mitów na ten temat

MIT

Rezygnując ze śniadania chudnie się szybciej

FAKT

Wykazano, że osoby spożywające regularnie pełnowartościowe śniadania, mają mniejsze skłonności do tycia. Niedostarczenie organizmowi energii na początku dnia powoduje, że organizm spowalnia metabolizm. Brak poczucia głodu w godzinach porannych jest efektem naturalnego nocnego spowolnionego tempa metabolizmu i nie oznacza, że nie trzeba zjeść śniadania. Jeśli z rana ominie się śniadanie, nie przyspieszy się tempa metabolizmu, a odczuwany głód będzie silniejszy. Większa więc jest też szansa, że kolejne posiłki dostarczą organizmowi zbyt wiele kalorii.

MIT

Kalorie zjadane rano nie tuczą

FAKT

To nie kalorie spożyte w ciągu jednego posiłku odpowiadają za tycie, ale ich łączna nadmierna ilość w ciągu dnia. Jeśli rano będzie ich za dużo, to w ciągu dnia ilość kalorii, które można dostarczyć bez obaw, zmniejsza się. Warto więc tak zaplanować śniadanie, aby miało optymalną ilość energii, ponieważ ona też wlicza się do puli energii całego dnia.

TO ZALEŻY

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia

Faktem jest jak wspomniane powyżej omijania śniadania może wpłynąć na to, że dana osoba spożyje więcej kalorii w ciągu dnia. Jednak jednocześnie istnieją systemy żywieniowe jak okresowe poszczenie gdzie osoby spożywają wszystkie dziennie potrzebne kalorie w ciągu 4-8 godzinnego okna żywieniowego i są w stanie w efektywny sposób utrzymać czy też zredukować wagę ciała. Dlatego ta kwestia jest dość indywidualna. Jednak dla większości ludzi zalecam nie omijanie śniadania i staram się w tym posiłku uwzględnić wszystkie ważne makroskładniki aby moi klienci mieli siłę i chęci na pokonywanie codziennych zadań.

Wojciech Żyłka

Wojciech Żyłka

TRENER PERSONALNY KATOWICE

Wojciech Żyłka

Wojciech Żyłka

TRENER PERSONALNY KATOWICE

Copyright © 2019 Wojciech Żyłka Wysportowany - Trener personalny Katowice