fbpx

Dzisiaj o tym dlaczego nie warto patrzeć tylko na wagę gdy mierzymy nasz progres podczas odchudzania.

Waga – pomimo tego, że wciąż jest najpopularniejszą metodą sprawdzania naszych postępów – pozostawia ona wiele do życzenia w kontekście jej wiarygodności. Już tłumaczę dlaczego:

  1. Osoby początkujące (jak i w kilku innych przypadkach) zaczynając swoją przygodę z treningiem siłowym do pewnego stopnia mogą budować mięśnie jak i tracić tkankę tłuszczową. Dlatego pomimo niewielkich spadków na wadzę, może się okazać, że utrata samej tkanki tłuszczowej była dużo większa.
  2. Rożne jedzenie każdego dnia czy poziomy sodu w organizmie mogą skutkować zwiększoną retencją wody w organizmie co znowu wpływa na wiarygodność ww. wagi.
  3. WAGA NAS NIE DEFINIUJE – sprawdzanie jej ma jedynie pomóc nam w realizacji naszego celu a nie stać się celem samym w sobie – no chyba, że startujemy w konkretnej kategorii wagowej ale to większości z Was nie dotyczy.

Jak lepiej mierzyć swój progres?

  • Regularnie sprawdzać obwody ciała – pomoże w ocenie ww. w punkcie pierwszym rekompozycji ciała.
  • Wymiana szafy – spodnie nagle spadają Ci z tyłka i znowu mieścisz się w ubrania z liceum?
  • Zdjęcia progresowe sylwetki – często nie zdajemy sobie sprawę ile już osiągneliśmy do czasu jak nie porównamy obecnych nas z tymi z przeszłości
  • Poboczne cele – wzrost siły czy poprawa kondycji. Jeżeli chcemy być sprawniejsi albo silniejsi to przecież ta waga nie jest nam potrzebna.

PODSUMOWANIE

Ustalając cele często podajemy jakąś konkretną wagę nie dlatego, że właśnie o nią nam chodzi a dlatego, że w naszej głowie prezentuje się jakiś obraz tego jak będziemy wtedy wyglądać i czuć się. Dlatego lepiej skupić się na tym drugim aspekcie a same cyfry niech pozostaną cyframi bez nadmiernego przywiązania emocjonalnego.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w osiągnięciu wymarzonej sylwetki sprawdź moją ofertę jak i pozostałe wpisy na blogu

MOGĘ CI POMÓC

Wojciech Żyłka

Wojciech Żyłka

Trener personalny

Copyright © 2020 Wojciech Żyłka Wysportowany - Trener personalny Katowice