fbpx

„Jak boli to rośnie”

„Jak boli, to rośnie” – powiedzenie, które krąży po siłowni początków jej istnienia. W ten sposób wielu adeptów siłowni stara się uzasadnić swoje metody treningowe i utwierdzić w przekonaniu, że ćwiczą jak należy. Ale czy aby na pewno tak jest?

Czytaj więcej »

Zupa krem z dyni

Zupa krem z dyni – jesień pełną parą, co odważniejsi jeszcze ubrani w krótkie spodenki no i co za tym idzie plaga przeziębień.. Idealnym rozwiązaniem będzie niskokaloryczna, rozgrzewająca zupa z jakże sezonowego warzywa jakim jest dynia.

Czytaj więcej »

Na czym smażyć?

Smażenie to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów na przyrządzenie potraw, którego podstawą jest tłuszcz. Mimo, że proces ten jest mniej zdrowy niż gotowanie czy pieczenie, to jednak trudno z niego całkowicie zrezygnować. A więc z czego korzystać?

Czytaj więcej »

Trufle czekoladowo-wiśniowe

Słodycze… często pociąg do nich potrafi zaprzepaścić całe nasze starania wytrzymania na diecie. Rozwiązanie? Wprowadzić je do swojego jadłospisu. Połączenie czekolady, wiśni, miodu i kokosu z dodatkiem twarogu którego nawet nie wyczujecie.

Czytaj więcej »

Trening na czczo

Nasze codzienne wybory często uwarunkowane są obecnie panującymi trendami. Świat fitnessu niczym się nie różni w tej kwestii. Co chwilę pojawią się jakaś magiczna formuła, nowy sposób treningu, odżywiania, który ma wprowadzić rewolucje niczym ta od Magdy Gessler.

Czytaj więcej »

Chili con carne

Moi podopieczni zwykle reagują niedowierzaniem, że takie danie pojawia się w ich diecie redukcyjnej. Jednak szybko ich uspokajam bo z odpowiednim doborem składników prawie wszystko się tam może znaleźć.

Czytaj więcej »

Copyright © 2019 Wojciech Żyłka Wysportowany - Trener personalny Katowice